Dron je bezpilotní letadlo (UAV = unmanned aerial vehicle), jinak řečeno letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo je schopno létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů.
FPV (First-Person View = pohled z první osoby) – Nejde tak úplně o typ dronu, jako spíše o způsob, jakým dron řídíte. Standardně se drony ovládají ovladačem se zabudovaným, nebo externě připojeným displejem, na kterém vidíte obraz z kamery dronu. Ovšem v případě ovládání FPV dronu máte nasazeny FPV brýle, ve kterých vidíte obraz z kamery dronu a informace potřebné pro samotný let, jako výšku, rychlost, GPS pozici a spoustu dalších informací, které si sami vyberete. Dron tedy také ovládáte pomocí klasického ovladače, ale přitom máte nasazeny již zmiňované FPV brýle. S nasazenými FPV brýlemi si připadáte, jako by jste opravdu letěli vy sami, tedy jako by jste seděli v kokpitu dronu a je to opravdu pocit, který je nepopsatelný. Zároveň je tento způsob ovládání dronu člověku více přirozený a po krátkém tréningu dokážete ovládat dron s obrovskou přesností a tedy můžete buď závodit a nebo natáčet opravdu dechberoucí záběry, které s klasicky ovládaným dronem s displejem prostě nenatočíte. S FPV brýlemi vám také zcela odpadá problém, kdy na ostrém slunci s klasickým displejem v ovladači prakticky nic moc nevidíte. Je však také potřeba zmínit, že cena digitálních FPV brýlí s HD videem a cena video vysílače není úplně nízká, ovšem je to kompenzováno nízkými cenami zbylých komponent samotného dronu. FPV brýle si však nezničíte, když náhodou s dronem nabouráte a tedy je to dlohodobá investice, která se rozhodně pro milovníky létání vyplatí.
Teoreticky ano, klidně hned teď, ovšem tento dron, který plánujete řídit bez licence, musí být už výrobcem označený jako hračka, nesmí mít kameru a musí vážit do 250g. To ale asi ve většině případů nebude ten dron, o kterém jste snili, takže rovnou přejděte na řádek níže.
No a to je vše, můžete jít létat…
Úřad pro civilní letectví vám nabízí tuto přehlednou mapu DronView. Samozřejmě existují také aplikace pro Android a iOS – DronView nebo AisView a mnoho dalších.
Zjednodušeně řečeno, létat s dronem můžete na místech, kde dle mapových podkladů výše není vyznačená žádná letištní zóna nebo jiná chráněná lokalita. Tedy nikdy nelétejte v okolí letiště! Dále platí, že nesmíte létat nad hustě obydlenými oblastmi, nad lidmi, nad národními parky a nad soukromými objekty, které by jste svým dronem mohli poškodit. Vždy musíte létat na dohled pilota nebo pozorovatele. Samozřejmě také nesmíte být při řízení dronu pod vlivem jakékoliv navýkové látky. Důležité je používat selský rozum a počítat s tím, že můžete být sebelepší pilot, ale technika může kdykoliv selhat a dron může spadnout z vysoké výšky např. na dům, automobil nebo nedejbože lidi a zodpovědnost ponesete vy.
Maximální výška pro let s dronem v ČR je 120 metrů.
Ano, ale dron nesmí být v příručním zavazadle a naopak všechny baterie musíte mít v příručním zavazadle. Lze převážet jen baterie s kapacitou do 100 Wh, což u baterií s 22.2V (baterie typu 6S) znamená maximálně 4500mAh.
Rozhodně důrazně doporučujeme, aby jste si před prvním ostrým letem vyzkoušeli let na simulátoru. K dispozici máte hned několik dostupných softwaru simulátoru, přičemž zdarma si můžete vyzkoušet ovládání FPV dronu např. na simulátoru FPV.SkyDive, který je podporován i na operačních systémech Linux. Dále je velice oblíbený, ovšem již placený, simulátor s vynikající grafikou pod názvem Uncrashed : FPV Drone Simulator. Dalším velice oblíbeným placeným simulátorem je např. Velocidrone. Možností tedy máte hned několik a rozhodně tuto přípravu na ostrý let nepodceňujte.