Co budete potřebovat?
A jaké jsou základní kroky?
Pokud máme všechno, jdeme na to :)
Přijímač ELRS se na řídící jednotku dronu zapojuje 4 vodiči, napájení je standardních 5V (neznám žádný přijímač co by to měl jinak) a GND plus vyžaduje ale volný UART (RX a TX pady). V rámci zjednodušení si života do budoucna se vyhněte UART na kterém běží SBUS – je tam invertor a lze to řešit, ale proč, když určitě najdete nějaký volný jiný.
Pozor, zapojení pinů UART musí být kříže. Představme si to jako vysílač (TX - transmitter) a přijímač (RX - receiver). Vždy se musí zapojit vysílač na přijímač. Dvě uši k sobě si moc nepopovídají.
Takže např. pokud vzberete UART4, tak T4 na RX a R4 na TX.
ExpressLRS konfigurátor slouží k vytvoření firmware na míru pro konkrétní přijímač/vysílač s vaším konkrétním nastavením. Konfigurátor si můžete stáhnout zde.
Nejprve je třeba vybrat jakou verzi EPLRS chcete (verze 3.x.x jsou mezi sebou kompatibilní, takže pokud máte nový přijímač/vysílač s nějakou touto verzí a nechcte zvláštní funkce nových releasů, můžete tvorbu fw přeskočit) a pro jaký HW budete firmware vytvářet:
V době psaní článku je nejnovější verze 3.5.1, takže volím tu a budu flashovat přijímač od HappyModel, tak volím také ten.
Poslední zde je volba metody nahrání fw do přijímače. Volím WiFi - firmware pouze vytvořím, ale nahraju ho do přijímaže později přes webou stránku.
Dále je třeba zvolit následující možnosti:
Takto “upečeme” dva firmwary - pro přijímač a rádio/modul. Oba volte stejnou verzi (ikdyž 3.x.x už jsou kompatibilní) a hlavně stejnou binding phrase.
Po dokončení obou firmware tedy budeme mít dva soubory. Oba pojmenované firmware.bin. Uložte si je do různých složek nebo přejmenujte podle toho k čemu jsou. Název později nehraje roli.
Tak jako jsme si “upekli” dva firmware (pro radio/modul a pro přijímač), musíme provést i dva updaty.
Existuje několik metod, které můžete použít. V tomto článku půjdeme ale nejčastější a dle mého nejjednodušší cestou - update přes wifi.
Předpokládám, že máte rádio s OpenTX nebo EdgeTX. Pokud ne, jste tu úplně špatně. OpenTX musí být alespoň verze 2.3.12. V případě EdgeTX by neměl být problémy žádné verzi. Pokud máte extrení modul na rádiu, je třeba v OpenTX je pak třeba zapnout externí modul a vybrat mu protokol – CRSF.
Jakmile je ELRS modul aktivní (ať už interní nebo externí), jděte v rádiu do systémového menu (TOOLS) a vyberte EXPRESSLRS Lua Script. Ve všech aktuálních verzích openTX i edgeTX by měl být standardně obsažen na SD kartě.
V menu TOOLS vyberte ExpressLRS > WiFi Connectivity > Enable WiFi.
Nyní na svém PC otevřete nastavení WiFi a připojte se k síti ExpressLRS TX. Heslo je “expresslrs”.
Po připojení by se měl automaticky otevřít prohlížeč s nastavením ELRS. Pokud se tak nestane, otebřete ho sami a místo webové stránky napište "10.0.0.1".
Následně přepněte na kartu “Update”, kde vyberte soubor firmware.bin a dejte Flash.
Pokud byste nechtěli aktualizovat firmware, ale pouze si pro bind nastavit frázi, je i toto možné. Stačí v záložce Options frázi zapsat a uložit.
Tímto by rádio mělo být připraveno, pojďme na přijímač.
Postup je obdobný jako u update vysílače. Wifi se aktivuje tak, že na přijímač přivedete napájení (pokud už je v zapojen v dronu, zkuste např připojit k USB nebo zapojit baterii - pak pozor na přehřátí VTX a hlavně bez vrtulí!!!).
Po vypršení časového limitu kdy se nepřipojí k rádiu (výchozí hodnota je 60 vteřin) se WiFi sama aktivuje. A následně postupujeme stejně jako u modulu/rádia.
Alternativně, pokud nechcete flashovat lze zase pouze zapsat binding phrase a uložit. Odpojte od napájení.
Nyní zapněte rádio (u ELRS musí vždy bít zaplé první. pokud se nestihne do časového limitu zapnout, přijímač aktivuje wifi a nespojí se) a drona a pokud se vše podařilo, měla by se na rádiu objevit indikace připojení přijímače.
Nyní můžeme zapnout Betaflight Configurátor a připojit FC k počítači.
Po připojení přepněte v levém panelu na kartu PORTS:
Zde vyberte UART se správným číslem, na který jste přijímač připojili (v příkladu výše jsem zmiňoval T4 a R4) a zapněte „Serial Rx“.
Dále se přepneme na kartu RECEIVER.
Zde je třeba vybral „serial base“ a „CRSF“. Ano mezi přijímačem a FC probíhá komunikace pomocí stejného protokolu jako Crossfire.
Pokud nám vše funguje, v konfigurátoru se hýbou kanály a máme nastavený arm, je čas na první test. POZOR, ZCELA ROZHODNĚ A BEZPODMÍNĚČNĚ BEZ VRTULÍ!